Porady dotyczące przewodu obwodowego i przewodu prowadzącego

Przewód obwodowy służy do wyznaczania obszaru koszenia kosiarek automatycznych. Niektóre marki, takie jak Husqvarna i Gardena używają również tego samego przewodu obwodowego jako przewodu prowadzącego do trudno dostępnych obszarów, takich jak wąskie przejście do drugiego trawnika.

Drut obwodowy jest dostępny w różnych długościach, grubościach i jakościach. Zawsze wybieraj dobrą jakość. Zwłaszcza w przypadku większych trawników tańsze kable wiążą się z wysokim ryzykiem utraty sygnału. Powoduje to nieprzewidywalne awarie, które są trudne do wykrycia.

Drut obwodowy jest również nazywany drutem granicznym lub drutem granicznym. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą pełną ofertą drutu obwodowego.

Przewód obwodowy do husqvarna 250 metrów
Przewód obwodowy dla Husqvarna 250 metrów

Montaż przewodu obwodowego

Jak zainstalować przewód obwodowy? Montaż przewodu obwodowego jest łatwa do samodzielnego wykonania. Należy jednak zawsze poświęcić trochę czasu i uważnie przeczytać instrukcję obsługi kosiarek automatycznych. Różne marki mają różne wymagania dotyczące instalacji. Obejmują one odległość między przewód obwodowy a końcem obszaru koszenia oraz minimalną odległość między dwoma przewodami.

Przewód obwodowy można zakopać, ale nie jest to konieczne. Za pomocą tak zwanych"szpilek do drutu" można zamocować drut w trawniku co pół metra. Z czasem drut zostanie zamknięty w trawniku.
Jeśli zdecydujesz się na kopanie, możesz wykonać rów za pomocą szpadla lub krawędziarki i ułożyć w nim drut obwodowy. W rogach należy następnie użyć kilku dodatkowych palików. Zaletą tej metody jest to, że drut leży głębiej i nie jest łatwo go uszkodzić, na przykład podczas wertykulacji.

Na youtube Husqvarna znajduje się przejrzysty film instruktażowy dotyczący układania przewodu dla kosiarek automatycznych Husqvarna i Gardena. Poniżej znajduje się link do tego filmu:
Film instalacyjny Husqvarna/gardena robot kosiarka.

Ponadto przewód obwodowy jest również używany do utworzenia przewodu prowadzącego. Przewód ten biegnie od połowy obszaru koszenia z powrotem do stacji bazowej. Ułatwia to kosiarka automatycznej znalezienie drogi powrotnej do stacji bazowej.

Ile metrów przewodu granicznego potrzeba?

Określenie wymaganych metrów kabla jest stosunkowo proste. Poniżej znajdują się odpowiednie kroki.

  1. Zmierz cały obwód obszaru cięcia i odlicz dodatkowe 0,5 metra na każdy ostry zakręt.
  2. Zmierz obwód wszystkich wysepek, ścieżek itp., które muszą zostać osłonięte. W przypadku większości kosiarek automatycznych należy wziąć pod uwagę, że trzeba również wykonać pętlę od zewnątrz obszaru koszenia do wysepki i z powrotem.
  3. Niektóre marki stosują również przewód obwodowy do wąskich przejść. Jeśli tak jest w przypadku danego typu kosiarek, zwykle potrzebne są 4 metry przewodu na przejście plus długość przejścia.
  4. Dodaj 10% na nieprzewidziane okoliczności i fakt, że nigdy nie można ułożyć przewodu obwodowego w 100% prosto.
  5. Rozważ zamówienie dodatkowych kabli, złączy i wtyków na wypadek przyszłych modyfikacji i przerw w przewodach.

Jak znaleźć przerwę w przewodzie obwodowym?

Przewód obwodowy przerwany! Co teraz? Jeśli kosiarka automatyczna wskazuje, że przewód graniczny został przerwany, istnieje prawdopodobieństwo, że stało się to podczas prac w ogrodzie, takich jak kopanie lub przycinanie krawędzi. Spróbuj zidentyfikować ostatnio wykonywane prace i sprawdź w tych miejscach, czy widoczne są przerwy w kablu i/lub zmiany w podłożu.

Przyczyną mogą być również słabe i niewodoodporne połączenia. Czy w przeszłości dokonałeś naprawy lub modyfikacji bez wodoodpornych złączy przewodów? W takim razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie tam tkwi problem.

Jeśli nie masz pojęcia, gdzie znajduje się przerwa, najlepszym rozwiązaniem jest wykrycie przerwy za pomocą testera kabli obwod owych odpowiedniego dla kabli obwodowych. Odłącz przewód od stacji ładującej na obu końcach. Jeden z końców podłącza się do detektora przewodów. Następnie należy śledzić przewód za pomocą detektora, aż sygnał dźwiękowy ustanie.

Uniwersalny tester kabli obwodowych

Naprawa przewodu obwodowego

Po znalezieniu przerwy można ponownie połączyć kabel za pomocą wodoodpornego złącza kablowego. Jeśli pomiędzy kablami znajduje się kawałek kabla lub jeśli kabel jest bardzo ciasny, do naprawy najlepiej użyć dwóch złączy z kawałkiem przewodu obwodowego pomiędzy nimi. Upewnij się, że kabel i złącza znajdują się 2-4 cm poniżej poziomu gruntu.

Końce przewodów obwodowych należy włożyć do szybkozłącze żelowe. Można nacisnąć niebieską część szybkozłącze żelowe. Spowoduje to połączenie dwóch luźnych przewodów i uszczelnienie bloku.

Sprawdź, czy problem został rozwiązany i czy nie ma więcej przerw.

Złącze przewodowe - kosiarka-robot
Wodoodporne złącze przewodów do naprawy kabli

Typowe problemy i rozwiązania.

  1. Mój Robot Mower wskazuje, że przewód obwodowy jest uszkodzony. Przetestowałem kabel za pomocą testera kabli, ale nie ma określonego punktu, w którym sygnał dźwiękowy ustaje. Sygnał wydaje się powoli słabnąć.

Jest to problem trudny do wykrycia. Często dochodzi do niekompletnego przerwania kabla, wykonania prowizorycznego połączenia, które po dłuższym czasie ulega korozji, lub uszkodzenia powłoki przewodu obwodowego w kilku punktach.
Chociaż wydaje się, że sygnał powoli słabnie, zawsze istnieje punkt, od którego się to zaczyna. Spróbuj ustalić ten punkt lub przynajmniej sprawdź, do którego momentu sygnał pozostaje na poziomie 100%. Następnie można również zmierzyć kabel z drugiego końca i zawęzić obszar. Czasami łatwiej jest wymienić kawałek kabla między punktami, w których sygnał wynosił 100%, niż szukać przerwy....

  1. Nasza kosiarka automatyczna zepsuła się i chcemy kupić nową. Czy przewód obwodowy może pozostać?

W przypadku zakupu kosiarek automatycznych tej samej marki zazwyczaj można ją pozostawić na miejscu. W przypadku zmiany marki zwykle nie jest to możliwe, ponieważ każda marka ma własne odległości od granicy cięcia. Na przykład w przypadku jednej marki jest to 10 cm, a innej 25 cm. Uwaga! Istnieją marki, które pochodzą z tej samej fabryki i dlatego często mają takie same odległości. Na przykład Gardena, Husqvarna i Mcculloch.

Radzimy również, aby pozostawić przewód tylko wtedy, gdy jest w dobrym stanie i nie było zbyt wielu napraw i modyfikacji. W przeciwnym razie jest to dobry moment na wymianę przewodu granicznego.

  1. Na środku trawnika utworzyliśmy wyspę kwiatową i chcemy, aby kosiarka automatyczna kosiła wokół niej. Czy należy teraz wymienić cały przewód obwodowy, aby utworzyć pętlę wokół wyspy?

Na szczęście nie. Należy znaleźć punkt przewodu granicznego najbliżej wyspy. Tam należy przeciąć przewód, a następnie ułożyć nowy kawałek przewodu wokół wyspy, a następnie przewód obok siebie do punktu, w którym właśnie przeciąłeś przewód obwodowy. Przymocuj dwa końce przewodu leżącego wokół wyspy do końców przewodu znajdującego się już w ziemi za pomocą dwóch wodoodpornych złączy. W ten sposób kabel został niejako przedłużony. Ponieważ kabel biegnie tam i z powrotem do wyspy, a więc są dwa przewody obok siebie, kosiarka automatyczna wie, że może po prostu kosić na tym kawałku.

Bezpłatna wysyłka

Bezpłatna wysyłka > €50

Szybka dostawa

Zamówione przed 16:00, wysłane dzisiaj

Doskonała obsługa klienta

Chętnie pomożemy w przypadku jakichkolwiek problemów z ostrzami lub przewód obwodowy.

100% bezpieczna płatność

Płać łatwo przez Paypal, Bancontact lub kartą kredytową.